Results for Wendover Woods - 10 Nov 2019 - Provisional

...return to index

Course Results

Brown

Results

8km 405m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Windsor DRONGO M21 55:58  
2nd Edward Dickins BAOC M21 64:15 +8:17
3rd Ryan Elliot SYO M20 65:02 +9:04
4th Nigel Bunn TVOC M55 65:46 +9:48
5th Scott Collier KERNO M21 65:57 +9:59
6th Jan Travnicek TVOC M40 67:53 +11:55
7th Matthew Jones SBOC M21 68:04 +12:06
8th Yordan Kolev SLOW M21 68:44 +12:46
9th Michael Krajewski BAOC M35 68:53 +12:55
10th Richard Collyer GO M45 69:30 +13:32
11th Sarah Rollins SN W40 69:36 +13:38
12th Anne Edwards TVOC W21 69:43 +13:45
13th Ben Green TVOC M40 69:55 +13:57
14th Harry McMurtrie OUOC M20 70:12 +14:14
15th Chris Hooker SO M55 72:00 +16:02
16th Tom Beskeen WAOC M35 72:31 +16:33
17th Mark Saunders BKO M40 73:06 +17:08
18th Tim Must TVOC M50 73:23 +17:25
19th Dimitar Gospodinov BKO M21 75:12 +19:14
20th Donatas Tumaitis SLOW M35 76:47 +20:49
21st John Methven BKO M45 78:35 +22:37
22nd Fiona Llewellyn-Beard WAOC W21 78:51 +22:53
23rd Keith Belsey SN M50 79:03 +23:05
24th Paul Taylor TVOC M40 80:29 +24:31
25th Phil Slingsby SN M50 80:44 +24:46
26th Robin Bishop TVOC M50 81:47 +25:49
27th Agnese Baronina OUOC W21 81:56 +25:58
28th Craig Blackford BADO M50 82:21 +26:23
29th Oliver Nokes RNRMOC M35 83:43 +27:45
30th Barry Jones SO M50 87:01 +31:03
31st Simon Kippin TVOC M45 87:58 +32:00
32nd Andrew Rowe POTOC M40 90:37 +34:39
33rd Nat Skidmore TVOC M35 90:41 +34:43
34th Jonathan Hughes BOF M21 91:24 +35:26
35th Neil Brooks LOK M55 92:20 +36:22
36th James Wilkinson BKO M21 93:18 +37:20
37th Alex Bett SN M21 93:22 +37:24
38th Alex Wise SO M35 95:43 +39:45
39th Zuzka Windsor DRONGO W21 96:19 +40:21
40th Katie Blackford BADO W21 96:54 +40:56
41st Colin Palmer TVOC M35 98:20 +42:22
42nd Thomas Honniball   M40 105:40 +49:42
43rd Zsolt Podolyak SN M50 113:59 +58:01
44th Sam Hague WAOC M18 118:40 +62:42
45th Katie Truslove TVOC W21 122:27 +66:29
46th Andy Vandenberg IND M21 153:19 +97:21
47th Giles Leather IND M45 161:10 +105:12
48th Pete Gladstone TVOC M45 187:44 +131:46
  Chris Barr HH M21 m4 m12-13 m20-23  
  James Elson IND M35 w1 m3-5  
  Gary & Emmaline Sparkes IND M55 dsq m22-24  

Blue

Results

7.2km 340m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Thomas Cochrane HH M35 55:22  
2nd Mark Adams HH M55 62:38 +7:16
3rd Roger Thetford TVOC M55 62:51 +7:29
4th Mike Brett BAOC M55 65:48 +10:26
5th Velina Valova SLOW W21 66:45 +11:23
6th Simon Errington HH M55 67:20 +11:58
7th Mark Saunders BOK M60 67:55 +12:33
8th Kostya Lutsenko CHIG M40 69:00 +13:38
9th Colin Dickson BAOC M60 69:08 +13:46
10th David Dixon HH M45 69:36 +14:14
11th Alun Jones TVOC M65 70:47 +15:25
12th Rebecca Aspin OUOC W20 70:50 +15:28
13th Vladimir Kuznetsov TVOC M60 70:56 +15:34
14th Tom Raftery HH M35 71:34 +16:12
15th Axel Blomquist BAOC M65 71:47 +16:25
16th Zlatko Peev SLOW M45 72:06 +16:44
17th Nadine Wright OD W21 74:03 +18:41
18th Becky Raftery HH W35 74:52 +19:30
19th Derick Mercer BKO M55 76:53 +21:31
20th Tony Grover HH M50 77:09 +21:47
21st Gary Flynn HH M21 77:44 +22:22
22nd David Frampton HH M45 77:58 +22:36
23rd Jacob Sharpe HH M45 78:40 +23:18
24th Sebastien Flesch HH M50 78:53 +23:31
25th Sian Mitchell HH W40 79:13 +23:51
26th Martin Wilson BKO M70 79:16 +23:54
27th Alexander Soulsby HH M40 79:59 +24:37
28th Miranda Leaf DRONGO W21 80:13 +24:51
29th Jim Prowting TVOC M70 80:41 +25:19
30th Laura Parkes HH W21 80:42 +25:20
31st Andrew Hill TRINGRC M40 81:11 +25:49
32nd David Hodson HH M55 81:44 +26:22
33rd Olin Davies SLOW M16 82:25 +27:03
34th Chris Evans SLOW M50 83:11 +27:49
35th Amelia Wing BKO W14 83:15 +27:53
36th Mikhail Gryaznevich TVOC M65 83:17 +27:55
37th Aini Vuorinen TVOC W21 83:34 +28:12
38th Ian Buxton TVOC M50 84:05 +28:43
39th Ffion Jones SO W18 85:01 +29:39
40th Ali Kempson TVOC W50 85:31 +30:09
41st Stefan Peykov SLOW M50 85:49 +30:27
42nd Paul Goodhead DVO M55 85:53 +30:31
43rd Graham Parkes HH M21 86:07 +30:45
44th Gordon Parker SLOW M55 86:08 +30:46
45th Galina Petkova IND W40 86:18 +30:56
46th John Van Rooyen SAX M70 87:34 +32:12
47th Andrew Ridgway NOC M55 87:45 +32:23
48th Emily Pearson TAY W21 87:59 +32:37
49th Lulu Williams SLOW W50 89:46 +34:24
50th Sue Carter SLOW W50 89:58 +34:36
51st Dorien James SMOC M55 91:04 +35:42
52nd Neil Gostick HH M55 91:57 +36:35
53rd John Dalton TVOC M55 92:11 +36:49
54th Christopher Ashenden SN M55 93:06 +37:44
55th Ian Peirce SARUM M75 93:31 +38:09
56th Adam Leaf HH M55 97:37 +42:15
57th Roger Cliffe TVOC M45 102:00 +46:38
58th Peter Martin MV M55 102:31 +47:09
59th Johanna Michl OUOC W21 104:44 +49:22
60th Ian Hylton BKO M50 104:50 +49:28
61st Alison Smith TVOC W55 104:59 +49:37
62nd Mick Smith HH M70 105:09 +49:47
63rd Martin Brooke IND M40 105:10 +49:48
64th= Tony Harden HH M55 105:22 +50:00
64th= Andy Parker BADO M60 105:22 +50:00
66th Roger Moulding HH M70 106:10 +50:48
67th Tim Hughes TVOC M65 106:35 +51:13
68th Gary Mills TVOC M60 107:12 +51:50
69th Mike Turner SO M65 107:27 +52:05
70th Kevan Latham SELOC M60 111:24 +56:02
71st Phil M'Caw HH M55 112:21 +56:59
72nd Charlotte Coles TVOC W35 113:45 +58:23
73rd Fiona Tam SLOW W21 114:13 +58:51
74th Tim Keogh MV M55 114:43 +59:21
75th Kevin Parkes HH M60 114:52 +59:30
76th Emily Grover HH W18 116:16 +60:54
77th Jeremy Hill TVOC M65 118:35 +63:13
78th Richard Rossington BOK M55 120:16 +64:54
79th Anita Holender IND W21 120:56 +65:34
80th Todd C. Rae SMOC M55 122:24 +67:02
81st Marie-Anne Fischer TVOC W55 123:28 +68:06
82nd Janusz Holender TVOC M60 158:50 +103:28
83rd Mark Rogerson TVOC M45 233:00 +177:38
84th Rachel Hessey TVOC W21 233:04 +177:42
  Jon Chandler LOK M50 m18-19  
  David Kingdon SAX M65 m11-22  
  Kevin Fielding HH M50 w2  
  Antony Schofield MV M55 m9-14  
  Ronan Cleary LOK M55 w22  
  Richard Stanhope SLOW M60 m6  
  Julia Yeomans TVOC W65 m16-22  
  James Cunnane TVOC M55 rtd  

Green

Results

4.6km 195m

Pos Name Club Age Class Time Behind Last Seen
1st Mark Standen IND M40 42:18    
2nd Jonathan Cunnane TVOC M14 43:36 +1:18  
3rd Mike Bennett HH M65 46:33 +4:15  
4th Colm O'Halloran CORKO M55 46:54 +4:36  
5th Alan Jones BKO M50 46:56 +4:38  
6th Vesela Chokoeva SLOW W45 48:00 +5:42  
7th Boryana Peeva SLOW W50 48:07 +5:49  
8th Ross Langley IND M35 49:40 +7:22 11:01:46
9th Joel Taylor TVOC M14 49:41 +7:23  
10th Agnes Koczian IND W35 50:19 +8:01  
11th David Saunders HH M60 50:57 +8:39  
12th Tom Birthwright NGOC M40 51:12 +8:54  
13th Richard Freeman HH M55 51:16 +8:58  
14th Helen Errington HH W55 52:14 +9:56  
15th Ian Byford HH M60 53:16 +10:58  
16th Ellen Williams OUOC W20 55:16 +12:58  
17th Sheila Carey OD W70 55:31 +13:13  
18th Sue Buxton TVOC W55 55:47 +13:29  
19th Elisabeth Dickson BAOC W60 55:58 +13:40  
20th David Funnell SO M55 56:06 +13:48  
21st Nicolas Roux SLOW M40 56:21 +14:03  
22nd Roger Edwards LEI M65 56:22 +14:04  
23rd Rory Percival HH M55 56:40 +14:22  
24th Freya Askham SMOC W45 56:41 +14:23  
25th Maire Convery HH W50 57:11 +14:53  
26th Heather Crane IND W35 57:23 +15:05  
27th Paul Langston HH M65 57:43 +15:25  
28th David Potter BOK M55 57:46 +15:28  
29th= Richard Ingham WAOC M21 57:59 +15:41  
29th= Martin Cook SMOC M60 57:59 +15:41  
31st Peter Carey OD M75 58:08 +15:50  
32nd Andrew Tyrrell IND M35 58:25 +16:07  
33rd Kate Hawks HH W45 58:48 +16:30  
34th Hedley Calderbank HH M65 58:50 +16:32  
35th Martin Ricketts TVOC M70 58:55 +16:37  
36th Theophane Roux SLOW M16 59:02 +16:44  
37th Alison Saunders HH W60 59:22 +17:04  
38th Andrew Cummings HH M65 59:30 +17:12  
39th Dan Hayes IND M21 60:04 +17:46  
40th Helen Ashenden SN W55 61:03 +18:45  
41st Jennifer Thomas TVOC W50 62:03 +19:45  
42nd Phil Stradling BKO M60 62:05 +19:47  
43rd David Tookey HH M65 62:09 +19:51  
44th Hank Wu OUOC M21 63:17 +20:59  
45th Gillian Hanson HH W50 63:30 +21:12  
46th Eliza Hermann HH W55 63:50 +21:32  
47th John Marriott LEI M70 65:04 +22:46  
48th Chris Bosley LEI M70 65:07 +22:49  
49th Bob Beresford TVOC M70 65:40 +23:22  
50th Helen Hague WAOC W50 65:43 +23:25  
51st Anna Fowler OUOC W20 66:12 +23:54  
52nd Caroline Potter BOK W55 68:15 +25:57  
53rd Colin Webster HH M65 68:40 +26:22  
54th Paul Hearn HH M55 68:49 +26:31  
55th Clare Skidmore TVOC W35 69:13 +26:55  
56th Dawn Figg HH W50 69:56 +27:38  
57th Paul Kilpin TVOC M70 70:03 +27:45  
58th Mark Salmon SMOC M50 70:55 +28:37  
59th Melanie Roux SLOW W40 72:35 +30:17  
60th Heidi Lloyd TVOC W40 72:50 +30:32  
61st John Turner TVOC M65 73:23 +31:05  
62nd Terrett+ Lea IND M55 74:46 +32:28  
63rd Barry Breed HH M70 75:43 +33:25  
64th Philip Hague WAOC M50 75:56 +33:38  
65th Peter Riches TVOC M65 78:04 +35:46  
66th Bernard Calnan TVOC M65 78:35 +36:17  
67th Nik Windle TVOC M55 78:48 +36:30  
68th Emma Cochrane HH W35 79:05 +36:47  
69th Thomas Elgood CHIG M55 79:11 +36:53  
70th Nicola Trotman HH W50 80:54 +38:36  
71st Sandra Mather SMOC W50 81:03 +38:45  
72nd Viv Hodson HH W55 81:14 +38:56  
73rd Ros James SMOC W55 81:52 +39:34  
74th Meghan Mitchell TVOC W35 84:14 +41:56  
75th Charles Taylor-Keane SMOC M60 85:46 +43:28  
76th Peter Hore TVOC M65 85:57 +43:39  
77th Catherine Galvin LOK W55 87:00 +44:42  
78th Mike Elliot MV M65 89:08 +46:50  
79th Greg Birdseye TVOC M70 90:33 +48:15  
80th Cathryn Goodhead DVO W55 91:01 +48:43  
81st Alain Wilkes BKO M70 96:14 +53:56  
82nd Victoria Parkes HH W21 99:13 +56:55  
83rd Emma Crump HH W55 104:46 +62:28  
84th Karen Cleveland Marwick HH W55 105:22 +63:04  
85th Taissa Csaky IND W45 113:25 +71:07  
86th Michael White MV M80 149:01 +106:43  
  Chris Hill TVOC M21 m5-11 m13-14    

Short Green

Results

3.8km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Vlad Lutsenko CHIG M18 39:31  
2nd Rachel Banham TVOC W21 43:05 +3:34
3rd Sian Calow DEE M55 45:02 +5:31
4th Keith Davies SLOW M50 47:34 +8:03
5th Helen Rivers GO W65 48:01 +8:30
6th Debbie Charlton SMOC W55 48:26 +8:55
7th Andy MacGregor BADO M75 48:50 +9:19
8th Peter Bennett BKO M75 49:46 +10:15
9th David Nessbach IND   50:57 +11:26
10th Denise Harper BKO W65 51:08 +11:37
11th Robert Balding BOF M70 53:10 +13:39
12th Sue Hallett OD W70 54:40 +15:09
13th Rosemary Walklin TVOC W60 54:57 +15:26
14th Milly Askham SMOC W14 55:21 +15:50
15th Kate Williams IND W70 55:59 +16:28
16th Jane Breed HH W65 56:47 +17:16
17th Sally Collins BKO W65 56:56 +17:25
18th Eric Harper BKO M65 58:23 +18:52
19th Jenny Gostick HH W50 58:57 +19:26
20th Ann Harris SMOC W65 59:03 +19:32
21st Brian Sewell BKO M60 59:09 +19:38
22nd Liz Stradling BKO W60 60:23 +20:52
23rd Ben Rivers GO M75 60:52 +21:21
24th Michele Funnell SO W65 61:58 +22:27
25th Penny Parkes HH W60 91:06 +51:35
26th Kathryn Turner TVOC W60 96:15 +56:44
27th Freda Peirce SARUM W75 99:24 +59:53
28th Jim Munday BKO M75 102:37 +63:06
29th Frances Goldingay HH W70 113:57 +74:26
30th Beatrix Li IND W21 114:56 +75:25
  Sue Parker BKO W55 m7-8 m10-13  
  Team Merry DFOK W55 m5-6  
  Antje Inness BKO W50 m5  
  Di Turner SO W65 m5  
  Roger Baker TVOC M85 m5  
  Susan Wilkes BKO W65 m5 m12-13  
  Susan Rae SMOC W70 m2-4 m6-14  
  John Farren TVOC M80 m5  
  Gill Bennett BKO W75 m5-6 m8 m12 rtd  
  Andrew Chalmers TVOC M80 rtd  
  Ian Cooper BKO M75 rtd  

Light Green

Results

3.7km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Gostick HH M14 24:26  
2nd Owen Hughes IND M40 34:40 +10:14
3rd Hannah Freeman HH W16 35:14 +10:48
4th Tegan Frampton HH W14 38:27 +14:01
5th Freya Billinghurst NGOC W20 43:53 +19:27
6th Kate Hughes ID W35 45:26 +21:00
7th James Hollins-Gibson IND M21 46:23 +21:57
8th Tom Inness BKO M16 46:50 +22:24
9th Lina Heuer HH W16 48:43 +24:17
10th Maggie Soulsby HH W14 48:55 +24:29
11th Mairi Hughes SLOW W21 50:30 +26:04
12th Claire Cooper IND W35 53:42 +29:16
13th Jess Arnold TVOC W16 55:53 +31:27
14th Thomas Rollins SN M12 55:57 +31:31
15th Hilary Kane SMOC W45 66:26 +42:00
16th Andrea Hampanijad IND W40 66:29 +42:03
17th Gary Powell IND M45 72:09 +47:43
18th Marissa Hughes TVOC W45 73:17 +48:51
19th Victoria Bellamy IND W21 76:42 +52:16
20th Sian Miller TVOC W55 77:07 +52:41
21st Stephanie Duensing BOF W35 79:42 +55:16
22nd Charlie Dixon HH M14 82:08 +57:42
23rd David Bliss TVOC M60 85:30 +61:04
24th Ella Sharrock OUOC W20 90:23 +65:57
25th Ross Lewis, Stuart Hadley IND M21 92:00 +67:34
26th P Houghton J Ray IND M55 92:44 +68:18
27th Alina Parris TVOC W16 98:01 +73:35
28th Antony Moore TVOC M70 110:57 +86:31
29th Christopher Duckworth TVOC M55 129:07 +104:41
  Peter Narramore TVOC M60 m7  
  Isabel Sevillano de la Higuera CORZO W20 m7  
  Katharine Hill TVOC W60 m11-13  
  Helene Landras IND W40 rtd  
  Andrew Collings IND M50 rtd  

Orange

Results

2.9km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Natalie Wing BKO W12 32:49  
2nd Nathan Taylor TVOC M12 34:31 +1:42
3rd Peter Errington HH M20 34:52 +2:03
4th Maddie Woodcock STAP W12 35:55 +3:06
5th Isabel Hawks HH W10 37:23 +4:34
6th Stephen Cunnane TVOC M12 44:20 +11:31
7th= Penny Rodgers TVOC W55 46:41 +13:52
7th= BB Boys   M10 46:41 +13:52
9th BB Girls IND   51:34 +18:45
10th Ali Banham TVOC W55 56:40 +23:51
11th Kelly+Dylan Richardson IND   58:13 +25:24
12th Barnaby Duffy IND M4 59:00 +26:11
13th Sara Rush IND W45 63:32 +30:43
14th Anja Richter IND W40 65:22 +32:33
15th Jan Cameron IND M40 67:58 +35:09
16th= Amanda Heath IND W35 69:07 +36:18
16th= Ryan Chapman IND M35 69:07 +36:18
18th Forster Family IND   76:54 +44:05
19th Robbie Tidmarsh IND M10 78:16 +45:27
20th Angie + Jon Ingham IND W60 78:57 +46:08
21st Jane Coutanche TVOC W70 81:08 +48:19
22nd Meering Team IND W10 81:12 +48:23
23rd Miroslava Cajkova IND W21 85:24 +52:35
24th Rebecca Harris BKO W40 114:40 +81:51
  Fiona Clough BKO W55 m3  
  Cerys Mitchell HH W10 m3  
  Louisiane Roux SLOW W12 m8-9  

Yellow

Results

1.8km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Eddie Reed STAP M12 20:24  
2nd Joshua Longley IND M14 26:56 +6:32
3rd Emma Cliffe IND W14 31:49 +11:25
4th Sean Hudson IND M10 33:45 +13:21
5th Joshua Holmes IND M6 34:31 +14:07
6th Sayan Hampanyad IND W12 35:06 +14:42
7th Sanly Hampanyad IND M14 35:08 +14:44
8th Daisy Basten-Hall STAP W12 39:40 +19:16
9th Daniel Timms TVOC M10 41:11 +20:47
10th Rory Padmore IND M10 41:13 +20:49
11th Family Rees IND M40 49:55 +29:31
12th Langridge family IND   57:49 +37:25
  Maisie Kane SMOC W10 m3  
  Poppy and Thomas White STAP W8 m4 m6-7  

White

Results

1.4km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sam Hughes IND M10 16:35  
2nd Anna Maria Yaneva SLOW W10 16:45 +0:10
3rd George Grafton STAP M10 18:47 +2:12
4th Krum Yanev SLOW M10 19:57 +3:22
5th Niamh Mitchell HH W10 24:03 +7:28
6th Darcey Burton STAP W8 27:50 +11:15
7th Isabelle Raftery HH W5 30:46 +14:11
8th Bonnie Williams IND W5 32:04 +15:29
9th Nick Purser IND M45 42:33 +25:58
10th Marcin Krzysztofik TVOC M21 43:43 +27:08
11th Lili Houghton + Madeleine Day IND W10 47:02 +30:27
12th Elsie Tyrrell IND W3 48:49 +32:14
13th Andrew Nokes RNRMOC M8 49:59 +33:24
14th Lily Cochrane IND W3 60:17 +43:42
  Jamie Williams IND M21 w9  

Start-Finish

Results

Pos Name Club Age Class Time Behind